top of page
dan borovnic.png

Dan borovnic

Osrednji dogodek posvečen borovnicam je brez dvoma Dan borovnic, ki se po navadi odvija 3 vikend v juliju v Borovnici. Praznik je že kar tradicionalen, saj bo letos že 20 leto zapored. Vstop je prost, velik prireditveni prostor pa omogoča zabavo tudi v slabem vremenu.

Lani je bi program še posebej pester: dopoldne je bil organiziran prevoz in povratek v Ljubljano z muzejskim vlakom, kar je bilo posebej zanimivo predvsem najmlajšim. Sejem se je odprl s prihodom borovničeve povorke ob 10.00 in trajal do poznih popoldanskih ur, do 14.00 pa ga je spremljal tudi raznovrsten program na in pred odrom: nastopi folklornih skupin in pevskih zborov, predstavitev pridelave in predelave borovnic, zgodovine kraja in občine, starodobnih vozil, zabavna nagradna vprašanja … Na posebnem kolesu pa si je lahko s pomočjo lastnih nog vsak obiskovalec izdelal svoj okusen borovničev smuti.

 

Manjkalo pa  ni niti ostale sejemske ponudbe,  zabaviščni park in delavnice za otroke, ki so se med drugim pri otroškem gradu srečali s poniji. Ogledati si je bilo mogoče Kraljevo domačijo, kjer ježa temelji na posebni komunikaciji med konjem in jezdecem, v prostorih OŠ pa razstavo umetniških čipk, ki so stalne spremljevalke dogodka. Izbrana pa je bila tudi kraljica borovnic, najlepša izmed poznavalk tega zdravega in okusnega sadeža.  Športni navdušenci so se udeležili turnirja v floorballu in odbojki na mivki.

Vrhunec dogajanja je bil vsekakor zvečer, ko so nastopili znani glasbeniki in glasbene skupine: Anzhe, Dadi Daz, Damir Kovačić, Challe Salle, Tanja Žagar in Tabu. Da je bila zabava zares brezskrbna, je bil na voljo poseben izredni vlak, ki je iz Ljubljane pripeljal skupino Tabu, skupaj z zabave željnimi obiskovalci in se v Ljubljano vračal ob 3.00 zjutraj.

Vredno ogleda v okolici

V Tehniškem muzeju Slovenije, ki domuje v nekdanjem samostanu Bistra, si je med drugim moč ogledati tudi prometno zbirko. Ta prikazuje razvoj kolesa od tekalnega stroja do današnjih dni, razvoj motorizacije v Sloveniji, prve motocikle in avtomobile, ter številne avtomobile dosmrtnega predsednika nekdanje skupne države, maršala Tita. Otroke  najbolj pritegne razgibana okolica z bogatim zelenjem, jezerom v katerem brezskrbno plavajo račke  in seveda igrala namenjena prav njim. Medtem, ko se otroci zabavajo v naravi, si lahko starši malo oddahnejo na letnem vrtu.

 Na trasi opuščene originalne proge Dunaj–Trst si lahko ogledate edino ohranjeno in obnovljeno originalno čuvajnico 666.  V središču Borovnice na progo spominja edini steber, ki je preživel predvojna miniranja in rušenja ter povojno miniranje ruševin in je proglašen za kulturni spomenik. 

 

Ljubitelji narave in vsi željni osvežitve, se lahko podajo na ogled soteske Pekel. V poletnem času poleg kipeče vode, ki se preko slapov, tolmunov in brzic spušča s strmega, z mogočnimi drevesi poraslega pobočja Menišije, nudi oazo senčnega hladu.

Peš ali s kolesom pa se je mogoče podati tudi po opuščeni trasi železniške proge do vasi Pako, do nasadov borovnic ali do Tehniškega muzeja Slovenije na borovniškem delu Ljubljanskega barja ali pa na odkrivanje idiličnih vasi in zaselkov na jugu Borovniške kotline.

 

pekel.jpg

Gorski kolesarji se lahko po gozdni cesti povzpnejo na Pokojišče, si ogledajo ostanke poznorimskega zapornega zidu Claustra Alpium Iuliarum in se po asfaltni cesti spustijo v Borovnico ali pa nadaljujejo pot proti Padežu, Kožlješkemu grabnu in Strmcu ter se čez Kopitov grič spustijo v Brezovico pri Borovnici, od koder je do občinskega središča le še nekaj kilometrov po asfaltirani cesti. 

 

Kot nalašč za vroče poletne dni je tudi bližnje Jezero, kjer si lahko naberete novih moči in se okrepčate v simpatični brunarici z razgledom na gozd in jezero, ki je ravno prav hladno, da v njem celo zaplavate in se prijetno osvežite. Obdajajo ga košata drevesa, ki nudijo izdatno senco - kot bi ležali na pravi plaži.

bottom of page